Belka
Wtorek, 31 Marca 2020   imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

We Wrocławiu rusza Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością Fundacji Potrafię Pomóc

Data publikacji: 2020-03-03, Data modyfikacji: 2020-03-03
A A AWydrukDrukuj  
 
We Wrocławiu rusza Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością Fundacji Potrafię Pomóc

W kwietniu we Wrocławiu ruszy „Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością”, czyli cykl praktycznych i teoretycznych warsztatów o rodzicielstwie, przygotowujących do porodu i do opieki nad dzieckiem, skierowanych do kobiet z niepełnosprawnościami oraz ich osób towarzyszących. To kolejny nowatorski projekt, który Fundacja „Potrafię Pomóc” zrealizuje dzięki wsparciu Gminy Wrocław. Dla mieszkających we Wrocławiu uczestniczek i ich osób towarzyszących zajęcia będą bezpłatne.

„Zamierzamy przełamywać stereotypy i uprzedzenia dotyczące rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest łagodzenie lęku i niepokoju związanego z rodzicielstwem, a co za tym idzie - promowanie wartości rodziny i rodzicielstwa, pomimo niepełnosprawności kobiety - przyszłej mamy” – wyjaśnia Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.  

Szkoła rodzenia, warsztaty edukacyjne dla kobiet planujących macierzyństwo, porady zdrowotne – wszystkie zajęcia zostaną indywidualne dopasowane i dostosowane do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami. Wśród prowadzących znajdą się, między położne, lekarz ginekolog-położnik, fizjoterapeuta, psycholog i edukator seksualny. Uczestnicy, którzy  pomimo barier fizycznych oraz mentalnych, jakie stawia im społeczeństwo, planują lub zdecydowali się już na własne potomstwo, pod fachowym okiem specjalistów uzyskają niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną o przebiegu ciąży i samego porodu: jaki poród będzie najbardziej bezpieczny dla rodzącej i jej dziecka oraz jak prawidłowo opiekować się noworodkiem i niemowlęciem.

Zajęcia prowadzone będą dwa razy w tygodniu w dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, kurs dla jednej osoby trwać będzie przeciętnie przez 15 godzin.

To propozycja dla trzydziestu kobiet - mieszkanek Wrocławia: niesłyszących i słabosłyszących, niewidomych i słabowidzących, z niepełnosprawnością fizyczną, w tym z przewlekłymi chorobami narządów wewnętrznych oraz z niepełnosprawnością intelektualną stopnia lekkiego. W zajęciach uczestniczyć mogą z osobą towarzyszącą. Projekt przewiduje zatrudnienie tłumacza języka migowego.

Przygotowania do projektu rozpoczęły się na początku marca, pierwsze zajęcia odbędą się 13 kwietnia, ostatnie – pod koniec 2020 roku. Nabór uczestniczek prowadzony będzie na bieżąco, aż do grudnia 2020. Zasady rekrutacji i niezbędne dokumenty znaleźć będzie można na stronie internetowej oraz na Facebookowym fanpejdżu Fundacji „Potrafię Pomóc” jeszcze w tym tygodniu

To już kolejny projekt Fundacji „Potrafię Pomóc”, który ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością, w tym z partnerstwem, seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnościami. Do tej poro fundacja zorganizowała 10 konferencji naukowych na temat chorób rzadkich i niepełnosprawności, w tym także dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnościami. Organizacja, dla podniesienia świadomości społecznej, prowadzi też kampanie społeczne, organizuje wydarzenia plenerowe  i wystawy. W budynku przy ulicy Horbaczewskiego 24, gdzie mieścić się będzie szkoła rodzenia, już działa, powołany z inicjatywy fundacji, Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci z Przedszkolnym Punktem Terapeutycznym oraz pierwsze we Wrocławiu Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej. W planach jest także stworzenie tam pierwszego na Dolnym Śląsku Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich z pierwszym w województwie gabinetem ginekologicznym dostosowanym do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami.

, Źródło artykułu: Fundacja Potrafię Pomóc
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wrocławski

Powiat wrocławski - położony w województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 1116 km² i liczy 112 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Wrocław, które samo nie wchodzi w skład powiatu ponieważ jest miastem grodzkim i stanowi powiat samo w sobie. Powiat wrocławski został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina.

Do największych atrakcji zalicza się jedyny w Polsce Park Pokoju, kościół św. Michała Archanioła, oaza spokoju jaką jest Zalew w Jordanowie Śląskim, Zamek Topacz, wieża widokowa o wysokości 40 m w Kotowicach oraz największy zbiornik na Dolnym Śląsku – zalew Mietkowski.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola