Sieć sklepów ALDI zobowiązała się do objęcia opieką kasztanowców przy ul. Boya-Żeleńskiego, w związku z naruszeniami, do których doszło podczas prac budowlanych realizowanych pod nadzorem Generalnego Wykonawcy. Niezwłocznie po otrzymaniu sygnałów o nieprawidłowościach, ALDI jako sieć odpowiedzialna społecznie, nawiązała współpracę z dendrologami i Zarządem Zieleni Miejskiej. Koszt opieki nad kasztanowcami wyniesie 50 000 zł.
Właśnie zakończyły się prace dendrologiczne związane z określeniem kondycji kasztanów przy ul. Boya-Żeleńskiego. W wyniku prac niezależnych ekspertów wskazano kluczowe działania dla poprawy stanu drzew, takie jak m.in. ściółkowanie i poprawa struktury gleby. Pierwsze prace wykonane zostaną już na przełomie maja i czerwca. W ich realizacji obok ALDI uczestniczył będzie również Generalny Wykonawca, który zobowiązał się do partycypacji w działaniach na rzecz poprawy stanu kasztanowców.
- By naprawić wyrządzone w trakcie realizacji prac sanitarnych przy naszym sklepie szkody, chcemy objąć kasztanowce długoterminową opieką. Właśnie dlatego, przez najbliższe dwa lata będziemy dbać o poprawę stanu drzew i jakość gleby wokół ich systemu korzeniowego, m.in. poprzez ręczne rozluźnianie gleby, ściółkowanie, a także kompostowanie, co pozwoli na ograniczenie parowania wody z gleby i wzbogaci ją w niezbędne składniki mineralne. Będziemy dbać również o regularne podlewanie drzew – wyjaśnia Przemysław Różałowski, Kierownik Działu Nieruchomości i Ekspansji ALDI Polska.
ALDI cyklicznie przeprowadzać będzie również testy obciążeniowe kasztanów, które w całkowicie bezinwazyjny sposób pozwolą na uzyskanie informacji o stabilności pnia oraz systemu korzeniowego. Sieć zobowiązała się także do wykonania prac związanych z odtworzeniem przy ul. Długosza trawników zniszczonych przez parkujące samochody i składowanie sprzętu. Wyrównana poprzez wysypanie ziemią kompostową i przekompostowanymi zrębkami drewna zostanie też nawierzchnia pod drzewami na zielonych wyspach.
Celem podjęcia dalszych kroków związanych z ochroną starodrzewu kasztanowców, ALDI jest w bieżącym kontakcie z przedstawicielami Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, dendrolog Izabelą Wąs-Kielar oraz doktorantem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, panem Robertem Sobolewskim.
- Ubolewamy nad zaistniałą sytuacją i poczuwamy się do odpowiedzialności za stan drzew. Deklarowane przez nas prace naprawcze, to kolejny krok, który podejmujemy. Pierwsze działania podjęliśmy tuż po zgłoszeniu naruszeń w zakresie braku ochrony starodrzewu. Powołaliśmy wtedy specjalny nadzór dendrologiczny, wstrzymaliśmy prace w obrębie pasa zieleni przy placu budowy naszego marketu i zabezpieczyliśmy zgodnie z wymogami kasztanowce – dodaje Różałowski.
Dbałość o środowisko i społeczna odpowiedzialność biznesu są wpisane w DNA marki ALDI. Sieć jako część globalnej Grupy Przedsiębiorstw od lat odpowiedzialnie troszczy się o środowisko, działając zgodnie z przyjętą globalnie Polityką Klimatyczną, w ramach której dba o otoczenie społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. ALDI współpracuje również z Klubem Gaja, z którym angażuje się w nasadzanie drzew i związaną z tym działalność edukacyjną.
![]() |
Powiat wrocławski - położony w województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 1116 km² i liczy 112 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Wrocław, które samo nie wchodzi w skład powiatu ponieważ jest miastem grodzkim i stanowi powiat samo w sobie. Powiat wrocławski został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina. Do największych atrakcji zalicza się jedyny w Polsce Park Pokoju, kościół św. Michała Archanioła, oaza spokoju jaką jest Zalew w Jordanowie Śląskim, Zamek Topacz, wieża widokowa o wysokości 40 m w Kotowicach oraz największy zbiornik na Dolnym Śląsku – zalew Mietkowski.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola