Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wykopy, rury, kostka brukowa. Tak remontowano wrocławski Rynek

Data publikacji: 2018-09-20, Data modyfikacji: 2018-09-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Jeszcze trzydzieści lat temu wrocławski Rynek wyglądał smętnie... Resztki torowisk, sklepy zamiast kawiarni i restauracji, zaniedbane kamienice. Nic nie przyciągało tutaj mieszkańców i turystów. Potem nadeszła era remontów. Przez trzy lata klęliśmy w żywy kamień, bo Rynek był jednym, wielkim placem budowy. Wykopy odsłaniały coraz to nowe "znaleziska". Choćby stareńkie rury wodociągowe, które o dziwo jeszcze działały. Po trzech latach, tuż przed przyjazdem Jana Pawła II do Wrocławia na Kongres Eucharystyczny i powodzią tysiąclecia zobaczyliśmy odnowiony Rynek. Przypomnijmy, że wymieniono wszystkie "wątpia" (podziemną infrastrukturę). Zgodnie z decyzją Ratusza nowa nawierzchnia Rynku miała być większości zabytkowa, dlatego też wykorzystywano istniejącą granitową kostkę.Zabytkowa kostka miała uzupełnić 70% powierzchni, udało się jednak uzupełnić ją w 50%. W celu pozyskania surowca rozebrano nawet część ulicy Słowackiego. Oprócz samej nawierzchni wyremontowano przy okazji ok. 50 zabytkowych kamienic stojących wokół Rynku. Zobaczmy więc remont Rynku w latach 90. XX wieku i późniejsze "poprawki". Na zdjęciu Rynek w 1989 roku. W nawierzchni widać jeszcze pozostałości torowisk.

Pełna treść wiadomości na: /wykopy-rury-kostka-brukowa-tak-remontowano-wroclawski-rynek/ga/13508817/zd/31250131
gazetawroclawska.pl, Źródło artykułu: gazetawroclawska.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wrocławski

Powiat wrocławski - położony w województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 1116 km² i liczy 112 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Wrocław, które samo nie wchodzi w skład powiatu ponieważ jest miastem grodzkim i stanowi powiat samo w sobie. Powiat wrocławski został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina.

Do największych atrakcji zalicza się jedyny w Polsce Park Pokoju, kościół św. Michała Archanioła, oaza spokoju jaką jest Zalew w Jordanowie Śląskim, Zamek Topacz, wieża widokowa o wysokości 40 m w Kotowicach oraz największy zbiornik na Dolnym Śląsku – zalew Mietkowski.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola