Belka
Poniedziałek, 22 Października 2018   imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Na majówkę - Kurs romantyczności... a może rozwagi?

Data publikacji: 2018-05-02, Data modyfikacji: 2018-05-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Na majówkę - Kurs romantyczności... a może rozwagi?

Czasy Jane Austen to lekcja romantyczności dla rozważnych i rozwagi dla romantyków. Kolekcja “Czytamy w oryginalne” zaprasza czytelników w podróż po czasach, kiedy mężczyźni częściej niż w ekran telefonu, patrzyli w kobiece oczy.

Rozważna i romantyczna to kolejna perła literatury angielskiej, wydana w specjalnej, skróconej i dwujęzycznej edycji – tytuł pojawi się w kioskach i salonach prasowych w ramach kolekcji “Czytamy w oryginale” już 2 maja!

Rozważna i romantyczna to pierwsza powieść, opublikowana za życia Jane Austen. Niezwykle dopracowana i poprawiana przez lata! Pierwotnie, miała się ukazać w innym kształcie i pod innym tytułem, kiedy Jane miała 19 lat. Młoda pisarka uznała jednak, że rysy charakterów trzeba pogłębić, fabuła musi być bardziej przemyślana, a tytuł chwytliwy. Wreszcie, po 16 latach od nakreślenia pierwszego rozdziału, dojrzałe dzieło Jane Austen, wstępnie nazwane Elinor and Marianne, ujrzało światło dzienne. Był to rok 1811.

Czasy przed sufrażystkami, to czasy, w których nie do pomyślenia było, aby kobieta zajmowała się poważnym zajęciem umysłowym, jakim jest pisanie powieści. W obawie  przed opinią publiczną oraz recenzentami pod Rozważną i Romantyczną Jane skryła się za podpisem: Dama (a Lady). Niepotrzebnie! Prasa literacka oszalała: Critical Review krzyczał: „Doskonale napisana!”, „Akcja wiarygodna, wysoce zajmująca i zabawna”.

Legendarny szkocki dramaturg, Sir Walter Scott pisał: „Ta młoda dama, z wielkim talentem opisuje rozterki, zdarzenia i ludzi dnia powszedniego, co dla mnie jest najwspanialszą rzeczą, z jaką przyszło mi obcować.”

Triumf zachęcił pisarkę do porzucenia pseudonimu i pracy nad następnymi powieściami, które do dziś cieszą się wielką popularnością. Warto zatem spróbować swoich sił i czytać w języku, w jakim pracowała nad dziełem autorka!

Kolekcja “Czytamy w oryginale” umożliwia to nawet osobom o średniozaawansowanej znajomości języka angielskiego. Wszystkie tytuły wydane w ramach serii zostały skrojone na miarę czytelnika, który chce uczyć się języka angielskiego poprzez lekturę: nie znajdziemy w nich archaizmów językowych, każda książka  zawiera ułożone obok siebie teksty w wersji angielskiej i polskiej, a przystępna i lekka objętościowo forma, sprzyja zabieraniu książeczek ze sobą: do pracy, szkoły, w dłuższe podróże.

Jak podkreśla pasjonatka języków obcych, popularna blogerka, Klaudyna Maciąg:

Dostępny obok polski przekład ułatwi kontakt z książką i zagwarantuje komfort psychiczny, że każde nieznane słowo czy zdanie możemy natychmiast sobie przetłumaczyć. Natomiast fakt, iż adaptacje te zostały uwspółcześnione pod kątem językowym, sprawia, że łatwiej taki tekst będzie można zrozumieć i czytelnika nie przerazi ogrom słownictwa niezrozumiałego dla współczesnego odbiorcy. Po raz pierwszy wzięłam teraz do ręki dwujęzyczne wydanie książki, właśnie czytam „Rozważną i romantyczną” z kolekcji „Czytamy w oryginale”. Niewykluczone, że zachęcona lekturą tej wersji odważę się i sięgnę po oryginał Jane Austen.

Mówi się, że najgorętszymi adoratorami powieści Jane Austen byli mężczyźni. Wychwalali ją i poeci i oficerowie królewskiej marynarki wojennej. Może więc na kurs romantyczności i rozwagi w wydaniu Jane Austen powinni zacząć uczęszczać też panowie? Zaczynamy w majówkę! Pierwsze „zajęcia” już 2 maja!

Kolejne tytuły z serii ukażą się:

Wyspa skarbów (premiera 16 maja), Piotruś Pan (premiera 30 maja), Robinson Crusoe (premiera 16 czerwca), Przygody Tomka Sawyera (premiera 27 czerwca), Moby Dick (premiera 11 lipca), Przygody Guliwera (premiera 25 lipca), Alicja w Krainie Czarów (8 sierpnia), Ostatni Mohikanin (premiera 22 sierpnia), Lord Jim (premiera 5 września), Drakula (premiera 19 września), Tajemniczy ogród (3 października), Biały Kieł (premiera 17 października), Trzech panów w łódce (premiera 31 października) Czarnoksiężnik z Krainy OZ (premiera 14 listopada), Pollyanna (premiera 28 listopada), Opowieść wigilijna (premiera 12 grudnia

, Źródło artykułu: PRart Media, Autor zdjęć: PRart Media
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wrocławski

Powiat wrocławski - położony w województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 1116 km² i liczy 112 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Wrocław, które samo nie wchodzi w skład powiatu ponieważ jest miastem grodzkim i stanowi powiat samo w sobie. Powiat wrocławski został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina.

Do największych atrakcji zalicza się jedyny w Polsce Park Pokoju, kościół św. Michała Archanioła, oaza spokoju jaką jest Zalew w Jordanowie Śląskim, Zamek Topacz, wieża widokowa o wysokości 40 m w Kotowicach oraz największy zbiornik na Dolnym Śląsku – zalew Mietkowski.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola