Belka
Niedziela, 16 Czerwca 2024   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bartók, Czajkowski i Beethoven w Filharmonii

2012-10-12  
Źródło artykułu: filharmonia wrocławska, Autor zdjęć: filharmonia wrocławska
 
Bartók, Czajkowski i Beethoven w Filharmonii

W 1878 roku Czajkowski w liście do wydawcy napisał, że „uderzył go pomysł, idea, która, nie wiadomo kiedy, przekształciła się w utwór, którego szkic jest już prawie gotowy”. Szkic, o którym wspomniał kompozytor, dotyczył Koncertu skrzypcowego D-dur, jak okazało się w przyszłości, jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych koncertów skrzypcowych na świecie. Utwór ten powstał zaledwie w ciągu miesiąca podczas pobytu artysty w Szwajcarii, gdzie odzyskiwał on zdrowie psychiczne po rozpadzie małżeństwa z Antoniną Miliukovą. Głęboka wrażliwość kompozytora oraz trudność z zaakceptowaniem własnej orientacji seksualnej, nie spełniającej oczekiwań społeczeństwa, przyczyniły się do wielu problemów natury emocjonalnej. Z tym większym zapałem zwrócił się on ku komponowaniu, które stało się dla niego swoistą odskocznią od nieprzyjemnej rzeczywistości. Początkowo Czajkowski pierwsze wykonanie utworu pragnął powierzyć jednemu z najznamienitszych wówczas skrzypków, Leopoldowi Auerowi. Ten jednak orzekł, że kompozycja jest niewykonalna. Po latach Auer wypierał się tego osądu, twierdząc, że uznał jedynie kilka pasaży za dość niewygodne i żałował, że kompozytor nie skontaktował się z nim podczas tworzenia dzieła. W konsekwencji jednak, pierwszego wykonania, które odbyło się w Wiedniu, podjął się rosyjski skrzypek Adolf Brodski i to jemu Czajkowski zadedykował utwór, dołączywszy fotografię z własną podobizną, na której odwrocie napisał: „artyście, który wykonał «niemożliwy» Koncert”. Utwór ten przeszedł do historii jako jedna z najlepszych kompozycji skrzypcowych. Na estradzie Filharmonii Wrocławskiej zabrzmi on w interpretacji Christiana Danowicza, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna pod batutą znakomitego angielskiego dyrygenta – Josepha Wolfe.
Na koncercie usłyszymy również, choć przekornie rozpoczynającą się wolnym wstępem, to jednak pełną beztroski, radości i humoru, IV Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz inspirowane folklorem Tańce rumuńskie Béli Bartóka.

12.10.2012, piątek, godz. 19:00
Wrocław, sala koncertowa Filharmonii
Joseph Wolfe – dyrygent
Christian Danowicz – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

B. BartókTańce rumuńskie
P. CzajkowskiKoncert skrzypcowy D-dur op. 35
L. van BeethovenIV Symfonia B-dur op. 60

red_TW
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wrocławski

Powiat wrocławski - położony w województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 1116 km² i liczy 112 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Wrocław, które samo nie wchodzi w skład powiatu ponieważ jest miastem grodzkim i stanowi powiat samo w sobie. Powiat wrocławski został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina.

Do największych atrakcji zalicza się jedyny w Polsce Park Pokoju, kościół św. Michała Archanioła, oaza spokoju jaką jest Zalew w Jordanowie Śląskim, Zamek Topacz, wieża widokowa o wysokości 40 m w Kotowicach oraz największy zbiornik na Dolnym Śląsku – zalew Mietkowski.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola