Belka
Niedziela, 16 Czerwca 2024   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Recital fortepianowy Mirosława Kultyszewa

2012-09-30  
Źródło artykułu: http://slowowroclawian.pl, Autor zdjęć: wiki
 
Recital fortepianowy Mirosława Kultyszewa

Ballada była utworem inspirowanym kulturą ludową i przedstawiającym świat zdarzeń tajemniczych, niewyjaśnionych, baśniowych, a poprzez swoją irracjonalność niezwykle atrakcyjnych dla romantycznych twórców. Do tego gatunku sięgnął również Fryderyk Chopin. Jego cztery Ballady, napisane w latach 1836–1842, zawładnęły sercami wielu melomanów i muzyków. Jak twierdził Robert Schumann, według relacji jakie zdał mu sam Chopin, do ballad natchnęły go niektóre wiersze Adama Mickiewicza. Ballada g-moll niemieckiemu kompozytorowi wydała się być „najbliższa geniuszu” Polaka, a dla samego twórcy najbliższa sercu. Ballada F-dur, często utożsamiana z Mickiewiczowską Świtezianką poświęcona została Schumannowi, o czym zanotował w swoim „Dzienniku”: „Sprawia mi to więcej radości, niż gdybym dostał order od jakiegoś władcy”. W Balladzie As-dur z kolei oczarowało go emanujące z niej „tchnienie poezji”. O utworze tym Friedrich Niecks, słysząc przede wszystkim „dreszcz podniecenia”, pisał: „Kuszenie i wabienie, wdzięk i delikatność nie może wystąpić w sposób bardziej uwodzicielski”. Ballada f-moll stanowiąca prawdziwą eksplozję namiętności i uczuć skłaniała zarazem do refleksji. Według Jarosława Iwaszkiewicza kompozycja ta przenosiła w inny wymiar, przedstawiała „świat możliwy, idealny, wyobrażony”. Wszystkich tych emocji doświadczyć będzie można podczas recitalu fortepianowego zwycięzcy niezwykle prestiżowego XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. P. Czajkowskiego w Moskwie – Mirosława Kultyszewa. Pozostała część programu będzie równie romantyczna i uczuciowa. Podczas koncertu w interpretacji Kultyszewa usłyszymy także 11 urokliwych Bagateli op. 119 Ludwiga van Beethovena, pochodzących z lat 1790–1820 oraz Fantazję C-dur op. 17 Roberta Schumanna z 1836 roku, inspirowaną cyklem pieśni Do dalekiej ukochanej Beethovena.

30.09.2012, niedziela, godz. 18:00

Wrocław, sala koncertowa Filharmonii

L. van Beethoven – 11 Bagateli op. 119
R. Schumann – Fantazja C-dur op. 17
F. Chopin – 4 Ballady: g-moll op. 23, F-dur op. 38, As-dur op. 47, f-moll op.52

ATW
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wrocławski

Powiat wrocławski - położony w województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 1116 km² i liczy 112 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Wrocław, które samo nie wchodzi w skład powiatu ponieważ jest miastem grodzkim i stanowi powiat samo w sobie. Powiat wrocławski został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina.

Do największych atrakcji zalicza się jedyny w Polsce Park Pokoju, kościół św. Michała Archanioła, oaza spokoju jaką jest Zalew w Jordanowie Śląskim, Zamek Topacz, wieża widokowa o wysokości 40 m w Kotowicach oraz największy zbiornik na Dolnym Śląsku – zalew Mietkowski.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola