Belka
Czwartek, 27 Czerwca 2024   imieniny: Cyryl, Maryla, Władysław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Śląsk i jego dzieje

2012-06-11  
Źródło artykułu: legitymizm.org, Autor zdjęć: legitymizm
 
Śląsk i jego dzieje

Śląsk i jego dzieje – A. Herzig, K. Ruchniewicz, M. Ruchniewicz

Dyskusja na temat xiążki z udziałem Autorów.

Sala Wielka Ratusza, Rynek, Wrocław,

11 czerwca 2012 r., godz. 17:00.

W dyskusji na temat xiążki pp. prof. Arno Herziga, prof. Krzysztofa Ruchniewicza i dr hab. Małgorzaty Ruchniewicz, obok Autorów, udział też wezmą pp. dr Maciej Łagiewski, prof. Marek Zybura i prof. Rościsław Żerelik. Spotkanie poprowadzi p. Mariusz Urbanek.

Autorzy xiążki w swej pracy za cel postawili sobie przedstawienie historii Śląska nie z perspektywy interesów rywalizujących o niego państw, ale raczej z punktu wewnętrznego rozwoju regionu, postaw i dążeń jego mieszkańców. Wielowiekowa historia Śląska, obfitująca w momenty dramatyczne, wojny i zmiany przynależności państwowej, przekształcenia religijne i narodowościowe, jest także opowieścią o tworzeniu się odrębnej kultury śląskiej i tożsamości, którym cios przyniosły konflikty XX w. Jest także opisem rodzenia się nowej identyfikacji dolnośląskiej w końcu XX w. oraz rozwoju tożsamości górnośląskiej, ciągle chyba w Polsce za mało znanej i rozumianej.

Xiążka jest rozszerzoną i uzupełnioną polską wersją publikacji Schlesien. Das Land und seine Geschichte (Hamburg 2008). Tom wyróżnia się obfitą i atrakcyjną ikonografią.

Noty o Autorach:

Arno Herzig (ur. 1937 w Wambierzycach), prof. dr hab., emerytowany profesor historii nowożytnej Uniwersytetu w Hamburgu. Autor lub współautor licznych xiążek. Laureat polsko-niemieckiej Nagrody Kulturalnej Śląska (2010).

Krzysztof Ruchniewicz (ur. 1967 we Wrocławiu), dr hab., profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.  Jest autorem wielu artykułów i kilku xiążek.

Małgorzata Ruchniewicz (ur. 1970 w Bystrzycy Kłodzkiej), dr hab., adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka licznych artykułów i xiążek.

Wstęp wolny. Wejście do Ratusza (obok pomnika hr. Fredry) z ominięciem „strefy kibica”.

atw
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wrocławski

Powiat wrocławski - położony w województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 1116 km² i liczy 112 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Wrocław, które samo nie wchodzi w skład powiatu ponieważ jest miastem grodzkim i stanowi powiat samo w sobie. Powiat wrocławski został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina.

Do największych atrakcji zalicza się jedyny w Polsce Park Pokoju, kościół św. Michała Archanioła, oaza spokoju jaką jest Zalew w Jordanowie Śląskim, Zamek Topacz, wieża widokowa o wysokości 40 m w Kotowicach oraz największy zbiornik na Dolnym Śląsku – zalew Mietkowski.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola